El tipi püskürtme makinelerinin kalibrasyonu, tarımsal araştırmanın önemli bir parçasıdır ve bu makale , geniş alanlı veya sıralı mahsulleri püskürttüğünüz sürece zaten tüm temelleri kapsamaktadır. Ama bir hava püskürtme püskürtücüsünü taklit etmeye çalışırken ve bir ağaca, çalıya, bastona veya asmaya işlem yaptığınızda ne olur?

Temel fark, iki boyutlu bir alanı püskürtmenin, tutarlı bir kapsama sağlamak için operatörün bomu hedef üzerinden eşit bir yükseklik ve hızda geçirmesini gerektirmesidir. Ancak, üç boyutlu bir hedef, operatörün gerekli dozu (veya hacmi) alana kadar hedefi daire içine almasını veya her iki taraftan püskürtmesini gerektirir.

Küçük arsa çalışması için tipik bir hava püskürtme taşıyıcı hacmini küçültmek için üç şeyi bilmemiz gerekir:

1. Tedavi etmek istediğiniz alan (ör. Çalı, üzüm paneli, ağaç vb.), Ara yolun payı (m2).

2. Kalibre edilmiş plot püskürtücünün emisyon oranı (ABD gal./dak. Cinsinden)

3. Ölçeğini küçültmek istediğiniz hava püskürtme taşıyıcı hacmi (örneğin L / ha).

Aşağıdaki çizim, tedavi edilen alanı hesaplamak için iki seçeneği göstermektedir. Seçenek A , kanopinin en dış kenarlarından ölçüm yapmanızı gerektirir (kanopinin ıslak ve damladığını hayal edin - damla sulama borusu en dıştaki noktadır). Alanın sıra merkezlerinden ve dikim mesafesinden belirlendiği tercih edilen Seçenek B'den daha az tutarlıdır .

Küçük arsa çalışması için bir hava püskürtme taşıyıcı hacmini küçültmek için iki seçenek. Her ikisi de aynı işlem görmüş alanı üretir, ancak Seçenek B tercih edilen yöntemdir.


Ortalama dikim mesafesini ve sıra aralığını metre cinsinden kullanın. Bir üzüm paneli için, dikim mesafesi olarak her panelin merkezini kullanın.

CO kullanıyorsanız2bir veya daha fazla hidrolik nozulu olan elektrikli el çubuğunu (manuel bir pompaya tercih edilir), ardından bu makaledeki yöntemleri kullanarak kalibre edebilirsiniz . Bununla birlikte, bir hidrolik el bomuna kıyasla bir hava püskürtme püskürtücüsüne daha iyi yaklaşan sırt çantalı bir sis üfleyici kullanıyorsanız ( bu makaleye bakın ), farklı bir yaklaşım gerektirir. Ayrıca, kitabımda bir galibiyet olan Ghostbuster gibi görüneceksin.


Bir sis püskürtücüyü taşırken, bomu dik konumda sabitlemek için bir naylon kordon döngüsü kullanın.


Kalibrasyon için, tamamen boş püskürtücüyü bilinen hacimde suyla doldurun. Bom yerçekimi ile besleniyorsa, suyun bomdan dışarı akmaması için besleme valfinin kapalı olduğundan emin olun.


Boya tabancası yerdeyken ayağınızla destekleyin. Motor muhafazasına veya depoya değil, metal çerçeveye basın. Motoru çekerek çalıştırmak için çalıştırma talimatlarını izleyin.


Sıcak egzoza karşı dikkatli olarak, kayışla bağlanmayı kolaylaştırmak için püskürtücüyü bir bagaj kapağına veya başka bir yükseltilmiş yüzeye koyun.
Çoğu sis püskürtücünün sprey karışımını tanktan bom'a beslemek için yerçekimini kullandığını unutmayın. Tutarlı bir deşarj oranını korumak için püskürtme borusunun 30 dereceden fazla yukarı doğru tutulduğu uygulamalar için bir basınç pompası kiti önerilir. Onsuz, yukarı doğru olan bir bom püskürtmenin yavaşlamasına veya hatta durmasına neden olur. Bu, yüksek hedeflere ulaşma ve tutarlı kapsama alanı elde etme becerinizi büyük ölçüde azaltır. Hedefiniz bomu yukarı doğrultmanızı gerektiriyorsa ve bir pompanız yoksa, kalibrasyona geçmeden önce bir deflektör kullanın.


Deflektörler, bomu kaldırmak zorunda kalmadan spreyi yukarı doğru açı yapar. Bu, omzunuzda daha kolaydır ve hızı tutarlı tutar.
Akış hızını tercih edilen ayara (genellikle bomun sonundaki kadran) ve bir kronometre kullanarak tüm hacmi püskürtmenin ne kadar süreceğini ayarlayın. Yerçekimi beslemesinden olası hız değişikliklerini yakalamak için, bomu hedefi yan yana veya yukarı aşağı püskürtürken yaptığınız gibi hareket ettirdiğinizden emin olun. Çıktıyı ABD gal./min değerine dönüştürün.


Çıkışı zamanlarken, hedefi püskürtürken yaptığınız gibi bomu hareket ettirin.
Alternatif olarak, bazı insanlar sırt çantası dolu bir banyo tartısının üzerinde duracaklar. Ardından inip bir süre püskürtün. O zaman ölçeğe geri dön. Bir mililitre su bir gram ağırlığındadır, böylece ağırlık farkından akışı hesaplayabilirsiniz.

Artık alanı ve emisyon oranını biliyorsunuz. Aklınızda bir hedef taşıyıcı hacmine sahip olmalısınız (örneğin, L / ha). Aşağıdaki örneği kullanarak hedefi ne kadar süreyle püskürtmeniz gerektiğini belirleyelim:

Örnek bir kalibrasyon.
Bu örnekte, meyve bahçesi için ideal bir hava püskürtmeli Taşıyıcı Hacmi [C] 400 L / ha'dır. İşlem Görmüş Alan Hacmini [V] belirlemek için bunu küçültmek istiyoruz. Önce [C] 'yi 40 mL / m2'ye dönüştürmek için 100'e bölün2. Daha sonra, Kanada'da nozüllerimiz ABD birimlerinde olduğu için çirkin bir dönüşüm yapıyoruz: 1 mL = 0.000264 ABD galonu olduğundan, [C] 0.0106 ABD gal./m olur2.
İşlenmiş Alan [A] 3,5 mx 2 m = 7 m ölçülerindedir.2.
Emisyon Oranı [R], plot püskürtücünün püskürttüğü orandır. Bir sis püskürtücü kullanmayı tercih etmemize rağmen, çoğu hala hava desteği olmayan bir el çubuğu kullanıyor. Bu durumda, 40 psi'de çalışan iki 8002 düz fan nozulu olan bir el çubuğu kullandığımızı varsayalım. Kalibrasyonumuza göre 0,4 US gal./min püskürttüğünü onaylıyoruz.
[C] (ABD gal./m2) × [A] (m2) = [V] (ABD gal.)
0,0106 US gal./m2 × 7 m2 = 0.074 ABD gal.


Hedefe 0.074 US gal. Püskürtmek istediğimizi biliyoruz ve ayrıca boomumuzun 0.4 US gal./min yaydığını söyleyen [R] 'yi biliyoruz. Bunu 60'a bölerek saniyeye çeviririz, yani [R] = 0,0067 US gal./sec. Bundan, hedefi ne kadar [T] püskürtmemiz gerektiğini hesaplayabiliriz.
[V] (ABD gal. / Sn.) / [R] (ABD gal./san.) = [T] (saniye).
0.074 US gal. / 0,0067 ABD gal./san. = yaklaşık 11.0 saniye.
Bu nedenle, hedefi 400 L / ha eşdeğerinde püskürtmek için, onu toplam 11 saniye püskürterek her taraftan tutarlı bir kaplama elde etmemiz gerektiğini biliyoruz. Uzman ipucu: Her zaman hazırlama için hesaba katmanız gerekenden biraz daha fazla sprey hacmi karıştırın.
Bu, sırt çantalı bir püskürtücüyü nokta püskürtme için kalibre etmenin yalnızca bir yoludur. 

Profesyonel İpucu: Tekerlek olmadan tutarlı bir bom yüksekliğini korumak için, size kılavuzluk etmesi için bir işaret işaretinden ölçülen uzunlukta bir tel sarın.