Burada, belirli bir sıra olmaksızın, hava püskürtmeyle ilgili en yaygın sorular şunlardır:

§  Hangi nozulları kullanmalıyım?

§  Hava ayarlarımı nasıl değiştiririm?

§  Ne kadar hacim kullanmalıyım?

§  Ne kadar hızlı sürmeliyim?


İlk üç sorunun web sitesinde ve Airblast101'de ele alınan uzun cevapları vardır . Bununla birlikte, seyahat hızı kolaydır: Sprey yüklü havanın hedef kanopideki havaya ulaşmasına ve yer değiştirmesine izin verecek kadar yavaş sürün, ancak işi zamanında bitirmek için yeterince hızlı.


Ontario'daki havalı püskürtme makinesi operatörlerinin 2010 yılında yaptığı bir ankette, ortalama yer hızı yaklaşık 5 km / sa (~ 3,1 mil / sa) idi. Yanıtlar 3 km / s'den 7,5 km / s'ye yayıldı.

Öyleyse makale neden burada bitmiyor?

Çünkü operatörler , işi bitirmek için ne kadar sprey karışımı ve zaman gerektiğini hesaplamak için ortalama hareket hızlarını bilmelidir . Bunun ortalama olduğuna dikkat edin - sabit değil. Tepelerdeki hız, zemin koşulları değiştiğinde, püskürtücü hafifledikçe ve operatör hava veya kanopi boyutuna tepki verdiğinde değişir.

Traktör hız göstergesine başvurmak cazip gelebilir, ancak tekerlek boyutundaki değişiklikler, lastik aşınması veya kayma nedeniyle yanılabilirsiniz. Bir hız kontrol cihazına güveniyorsanız, tekerlek dönüşlerini izlemenin benzer nedenlerle RTK uydu navigasyonunu kullanmaktan daha az doğru olduğunu bilin.

Tercihim, püskürtücüyü 1/2 dolu suyla doldurmak, akıllı telefonunuz için herhangi bir ücretsiz hız göstergesi uygulamasını indirmek ve ardından fan açık ve sprey kapalıyken operasyonunuzu sürdürmektir. Her geçişte ortalama hızınız için telefona danışın. Bir ekran görüntüsü alın ve sprey kayıtlarınızın zaman damgalı bir bileşeni olarak kendinize e-posta ile gönderin.
Akıllı telefon hız göstergeleri, hava patlaması seyahat hızınızı belirlemenin güvenilir bir yoludur.

Manuel bir yöntemi tercih edenler, ortalama seyahat hızını belirlemek için klasik protokolü takip edebilir.

1.     Dikiminizdeki araziyi temsil eden bir sıraya gidin. Metrik birimi mi yoksa ABD İngiliz ölçü birimi mi tercih ettiğinize bağlı olarak 50 m veya 150 ft'lik bir mesafe ölçün ve başlangıç ​​ve bitiş konumlarını tel işaret bayraklarıyla işaretleyin.

2.     Püskürtme tankını yarısına kadar suyla doldurun.

3.     Püskürtmeyi düşündüğünüz vitesi ve motor devrini seçin. Arkadan çekmeli bir püskürtücü kullanıyorsanız, PTO'nun çalıştığından emin olun, aksi takdirde hata verebilirsiniz.

4.     Çalışırken bir başlangıç ​​için püskürtücüyü hızlandırın ve ön tekerlek ilk bayrağı geçerken zamanlamaya başlayın. İki kişi olduğunda bu çok daha kolay.

5.     Ön tekerlek ikinci bayrağı geçerken zamanlayıcıyı durdurun.

6.     Herhangi bir iz bırakmayın ve parkuru iki kez daha çalıştırın.

7.     Üç çalıştırma için ortalama sürüş süresini belirleyin (yani, her üç sürenin saniye cinsinden toplamının üçe bölünmesi).

8.     Son olarak, yine tercih edilen birimlere bağlı olarak aşağıdaki formüllerden birini kullanarak seyahat hızını hesaplayın:

Zemin Hızı (km / s) = 50m (s) için ortalama sürüş süresi ÷ 13.9 (sabit)

Zemin Hızı (mph) = 150ft (s) için ortalama sürüş süresi ÷ 220 (sabit)

Ne kadar hızlı çok hızlı?

Eğer bir hava püskürtme operatörüyseniz, zamanınız kısıtlıdır. Genel uygulama, işi daha hızlı tamamlamak için daha hızlı sürmektir. Ancak bu, kapsama alanını tehlikeye atabilir ve sürüklenmeyi artırabilir; Sprey yüklü havanın hedef kanopideki havaya ulaşması ve ardından yer değiştirmesi zaman alır.

Seyahat hızının kapsama alanı üzerindeki etkilerini keşfetmek için bir meyve bahçesi demosu yaptık. Büyük ve küçük bir elma gölgesinin genişliği boyunca düzenli aralıklarla bir dizi suya duyarlı kağıt yerleştirdik. Daha sonra, 2,5 km / sa ve 5,5 km / sa hızla 500 L / ha (seyir hızına göre ayarlanmış) uygulamak için 3 noktalı bir askı pülverizatörü kullandık.

Elma'da seyahat hızı kapsama demosu.

Kağıtları topladık ve kapsama yüzdesini ve damlacık yoğunluğunu (yani santimetre kare başına damlacık sayısı) belirlemek için dijital bir tarayıcı kullandık. Sonuçların grafiğini çizdik ve büyük bir sürpriz olmamakla birlikte, daha yavaş seyahat hızının kanopilerin daha derinlerine doğru daha yüksek damlacık yoğunluklarına neden olduğunu gördük.


Daha yavaş seyahat hızı (düz çizgiler), daha hızlı seyahat hızından (kesik çizgiler) santimetre kare başına daha fazla damla bıraktı.

Seyahat hızı ve kapsama alanı arasındaki bu ilişki oldukça tutarlıdır. Hedefinize ulaşıp ulaşmadığınızı belirtmek için şerit tesini teşvik ediyoruz. Şerit testi, hızınızın koşullar için uygun olup olmadığını gösterecektir. Siz geçerken kurdeleler dalgalanıyorsa, harika! Kanopi açıksa, hava güzelse ve şeritler ne kadar yavaş sürerseniz sürün hareket etmiyorsa, hava ayarlarınızı değiştirmeniz gerekecektir.


Çoğu püskürtücünün hava hızını ve hacmini ayarlamak için dişli kutuları vardır. Daha önce hiç vites değiştirmeyi denemediyseniz, dirençle karşılaşabilirsiniz.