1. İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Sizin için doğru nozul hakkında herhangi bir varsayımda bulunmadan önce ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi gözden geçirin. Sürüklenmeyi azaltmaya mı çalışıyorsunuz? Daha iyi bir kapsam ister misiniz? Daha fazla mantar ilacı uygulamasına mı geçiyorsunuz? Geniş bir basınç aralığına mı ihtiyacınız var?

Önceki nozulunuzla ilgili deneyiminizi gözden geçirmek her zaman iyi bir fikirdir. Ne olursa olsun, değiştirmek ister miydin?

2. Akış Hızlarını Belirleyin

Çoğu püskürtme işlemi üç kategoriden birine girer, (a) tohum öncesi yakma (3 ila 7 ABD gpa); (b) ürün içi erken ortaya çıktıktan sonra (7 ila 10 ABD gpa); (c) olgun kanopilere geç sezon uygulaması (10 - 20 ABD gpa).

Doğru nozül boyutunu bulmak için uygulama hacmini, hareket hızını ve nozul aralığını bilmeniz gerekir. Çoğu püskürtücünün 20 ”nozul aralığı vardır, ancak bazılarının 15” aralığı vardır. Yaygın nozul aralıkları için doğru akış oranını bulmak için bu metrik veya ABD birim çizelgelerini kullanın. Hypro , Greenleaf / Agrotop , Lechler veya Wilger veya bunların uygulamalarından çeşitli çevrimiçi hesap makineleri de yararlıdır.

Grafiğimizi kullanırsanız, en üst sıra su hacimlerini listeler. Sütunlar seyahat hızlarını içerir. Seyahat hızı biraz esnektir ve tarla boyunca değişebilir.

Su hacminin 7 gpa ve istenen uygulama hızının 13 mph olduğunu varsayalım. Saatte 13 mil arayarak "7 gpa" sütununda aşağı gidin. Yaklaşık 5 kez 13 mil / saat ile karşılaşacaksınız: 02 nozül @> 90 psi, 025 nozül @ 60 psi, 03 nozül @ 40 psi ve 035 nozul @ 30 psi (035 boyutu sadece bazı üreticiler tarafından sunulmaktadır) ve 04 nozul yaklaşık 25 psi.ABD birimlerinde, 13 mph'de 7 gpa için çözülen nozul çizelgesi. Beş nozül, her biri farklı basınçlarda gerekli akışı üretebilir.
Daha küçük nozul boyutları için püskürtme basıncının belki çok yüksek olduğunu ve daha büyük boyutlar için çok düşük olduğunu unutmayın. Optimum nozul performansına ve hareket hızı esnekliğine izin veren bir boyut seçin. Bu örnekte, 025 boyutu optimaldir ve yaklaşık 60 psi'lik bir beklenen basınç üretir. 025 nozül kolonu artık 30 psi ila 90 psi, yaklaşık 9 ila 16 mil / saat hız aralığını tahmin etmek için kullanılabilir. 03 nozul için minimum hız 11 mph olur, bazıları için çok hızlı.
Darbe Genişliği Modülasyonu (PWM) için biraz farklı kurallar geçerlidir. Talimatlar için buraya bakın .

3. Nozul Modelini Seçin
İçin genel ilaçlama , biz Ortamından Çok İri arasında değişen orta sprey nitelikleri önerilir.
Bu ara sprey kaliteleri, makul su hacimlerinde iyi bir kaplama ve iyi bir sürüklenme kontrolü sunar. Sprey kaliteleri, özel ihtiyaçlara uyacak şekilde basınç ayarlamalarıyla özelleştirilebilir. Resimler için buraya bakın . Alfabetik sırayla:
Hava Kaynaklı:
Bu popüler kategoride çok sayıda seçim, tüm üreticiler benzer performans sunar.

Hava Kabarcığı Jet
Arag CFA
Greenleaf / Agrotop AirMix
Hypro GuardianAIR ( John Deere LDA )
Lechler IDK , IDTA
TeeJet A I XR


Darbe Genişliği Modülasyonu:
Seçim gelişiyor, ancak kullanılabilirlik konusunda bazı boşluklar var.

Easy Jet (İngiltere'de PulZar olarak da bilinir)
Greenleaf BPDF
John Deere LDM
Wilger ComboJet MR110 ve SR110
TeeJet Turbo TwinJet (TTJ60)
TeeJet Hava İndüksiyonlu Turbo TwinJet (AITTJ60)
Tüm nozullar, basınç aralığının ortasına yakın çalıştırılmalıdır, hava endüksiyonu için bu 50 ila 60 psi veya daha yüksek, hava kaynaklı olmayan tipler için biraz daha azdır. Bu, hareket hızları değiştiğinde veya püskürtme kalitesi basınçla ayarlandığında maksimum esneklik sağlar.

Fusarium headblight İçin  , ikiz fanı ağızlığı düşünün.
En iyi sonuçlar için bomlarınızı başlıkların en fazla 15 inç ila 25 inç üzerinde tutun.
Hava Kaynaklı:
Çoğu üreticiden mükemmel seçim.
Hava Kabarcığı Jet Twincap
Arag İkiz Fan Hava (TFA)
Greenleaf TADF
Hypro GuardianAIR İkiz ( John Deere GAT )
Lechler IDKT
TeeJet AI3070

Darbe Genişliği Modülasyonu :
Nispeten zayıf seçim, sınırlı akış hızı aralıkları veya bazı modeller için sprey kaliteleri mevcuttur.
Arag TFLD
Kolay Jet Twincap
Greenleaf / Agrotop BPDF
Wilger ComboJet Y adaptörü (özel ikizi monte edin)


Daha ince spreyler (daha düşük su hacimleri) için, basitçe püskürtme basıncını artırın veya hava kaynaklı olmayan bir tasarım düşünün.
Piyasadaki geniş yelpazede daha ince spreyler, sürüklenmenin daha az önemli olduğu bir dönemden kalan kalıntılar. Çok azı 06 veya 08'in üzerinde akış oranları sunarak PWM sistemleri için faydayı azaltır.
Hypro Guardian ( John Deere LDX )
Hypro 3D / John Deere 3D
TurboTeeJet (TT) ve TurboTwinJet (TTJ60)
Wilger ComboJet ER110, SR110
Geleneksel düz fan uçlarının ve ön delikli uçların çoğunun bu listelerde bulunmadığına dikkat edin. Bu nozullar, kabul edilebilir çevre koruması için çok ince spreyler ürettikleri için önerilmez (ASABE İnce ve Orta). Bu tür spreylerin sağladığı ilave kaplama, yalnızca düşük su hacimlerinde bir değere sahiptir ve bu durumlarda, yüksek sürüklenme ve buharlaşma ile fazlasıyla dengelenir. Çok yüksek akışlara ihtiyaç duyulan bazı durumlarda (11010 ve üstü, genellikle PWM için) bu tür tipler, daha yüksek akış hızları daha kaba spreyler oluşturduğundan değerlidir.


En iyi sürüklenme koruması için bu ipuçlarını göz önünde bulundurun.
Akıntı kontrolü için üstün olsalar da, düşük hacimli veya düşük basınçlı püskürtme için veya temas halinde herbisitler veya çimenli yabani otlar için çok uygun değildir, çünkü sprey tutma ve kapsama alanı zayıf olabilir. Ancak, sürüklenme kontrolü çok önemli olduğunda ve yeterli kapsamı korumak için daha yüksek hacimler kullanılabildiğinde çok değerlidirler.
Bunlar, en yeni APVMA yönergelerine göre Avustralya'da 2,4-D uygulama için uygun olabilir (VC veya daha kalın olduğundan emin olmak için sprey kalitesini kontrol edin). Birçoğu Kanada'daki Dicamba (XC veya daha kaba olmalıdır) veya ABD'deki dikamba ( Xtendimax için bu veya Engenia için bu gibi onaylanmış listelerde olmalıdır , ancak dikkatli olunması önerilir, bazı düşük basınç sınırları bunları yapar) Pratik değil Seyir hızı esnekliği sunan basınçlarda püskürtme kalitesinin elde edilebileceğini daima kontrol edin.

Hava Kaynaklı:
Mükemmel seçim. Bu pazar son yıllarda çok ilgi gördü.
Arag CFA-U
Greenleaf TDXL-D, TADF-D
Hypro Ultra Lo Drift (ULD) / John Deere ULD
Hypro / John Deere Ultra Lo Drift Max (ULDM)
Lechler Kimliği / ID3
Magnojet MUG
TeeJet AI / AIC
TeeJet Turbo TeeJet İndüksiyonu (TTI), TTI TwinJet (TTI60)

Darbe Genişliği Modülasyonu
Greenleaf / Agrotop SoftDrop (SD)
John Deere Düşük Drift Max (LDM)
Hypro / John Deere ULDM
TeeJet TTI, TTI60
Wilger ComboJet DR110 veya UR110
Bir seçim yapmadan önce, nozulun tavsiye edilen basınç aralığını ve bu aralıktaki püskürtme niteliklerini üretici bilgilerinden kontrol edin. Bu ipuçları için hedef baskı beklentilerinizden farklı olabilir.

4. İnce Ayarlayın ve Onaylayın
Tarla koşullarında, istenen su hacimlerini üreten sprey basınçları çizelgelerden farklılık gösterebilir. Basınç göstergesi okumanıza güvendiğinizden ve gösterge sinyalinden nozullara basınç düşüşünü bildiğinizden emin olun, özellikle solenoidin ek damla eklediği PWM ile. Basınç düşüşünü hedef basınç değerinize ekleyin. Hız kontrolörü kullanıyorsanız, optimum nozul performansını sağlamak için hız göstergeniz olarak basınç ölçeri kullanın. Nozul basıncı püskürtme kalitenize ve desen hedeflerinize uyana kadar hareket hızını ayarlayın. Bu hız çok yavaş veya hızlıysa… yanlış boyutta nozulunuz ve / veya su hacminiz var.
Püskürtme basıncı seyahat hızından daha önemlidir - basınç göstergenizi hız göstergeniz yapın.