Herbisitler için uygulama yöntemine ilişkin karar, iki ana faktöre indirgenmektedir: (a) hedef türü ve (b) etki modu. Genel olarak, geniş yapraklı bitkilerin nispeten büyük hedef (yaprak) boyutları ve yüksek ıslatılabilirlikleri nedeniyle hedeflenmesi ve ıslanması daha kolaydır. Elbette istisnalar da var - kotiledon aşamasında bu bitkiler çok küçük olabilir ve daha ince bir sprey gerekebilir. Suya duyarlı kağıt , bu değerlendirmeyi yapmak için çok yararlı bir araçtır. Küçük bir kotiledonun birikintiler arasına sığabileceğini hayal edin - bu bir ıskalama olabilir!

Bazı yabani otların ıslatılması da daha zordur ve bunların uygun yaprak teması için daha ince bir sprey veya daha iyi bir yüzey aktif maddeye ihtiyacı olabilir. Yaprağa sprey şişesiyle sade su uygulamak kolay bir testtir. Su damlacıkları koparsa veya damlacıklar ayrı kürelerde üstte tünemiş kalırsa, yüzeyin ıslanması zor kabul edilir. Çoğu çimenli yabani otun ıslatılması zor kabul edilirken, geniş yapraklı yabancı otların çoğunun ıslatılması kolaydır, ancak her durumda istisnalar vardır.

Otsu yabani otlar, kural olarak hem daha küçüktür, hem daha dikey yöndedir hem de neredeyse istisnasız olarak geniş yapraklı türlere göre ıslatılması daha zordur. Tüm bu faktörler, etkili hedefleme ve sprey tutma için daha ince spreyler gerektirir.

Herbisitler arasında yaklaşık otuz eylem modu (MOA) grubu vardır ve Kanada çayır tarımında çoğunluğu oluşturan yaklaşık on kişi vardır. Bunları sadece iki gruba ayırmak muhtemelen aşırı basitleştirmedir - sistemik ve temas. Ancak bu gruplama, bir başvuru kararı vermede uzun bir yol kat ediyor.

Temaslı ürünler (MOA Grup 5, 6, 10, 14, 22, 27) iyi bir teminat sağlayan bir depozito oluşturmalıdır. Damlacıkların yakın aralıklarla yerleştirilmesi ve yüzey alanının önemli bir bölümünü kaplaması gerekir çünkü etkileri damlacık altında oluşur ve oradan çok uzağa yayılmaz. Daha fazla damlacık oluşturmanın bir yolu damlacık çapını azaltmak, diğeri daha fazla su eklemektir. Her ikisinin makul bir kombinasyonu idealdir.

Sistemik ürünler (MOA Grup 1, 2, 4, 9), alımdan sonra tesis içinde etki alanlarına yer değiştirecektir. Sonuç olarak, bitkiye yeterli doz sunulduğu sürece kapsam daha az önemlidir. Pratikte bu, daha kaba spreylerin ve / veya daha az suyun kabul edilebilir olabileceği anlamına gelir.

Tank karışımında veya yabani ot spektrumunda iki faktör birleştirildiğinde, daha sınırlayıcı kurallar. Hem geniş yapraklı hem de çim bitkilerde aktif olan bir tank karışımının veya ürününün uygulanması, çim hedeflere konulan sınırlamalara tabi olacaktır. Hem sistemik hem de temas ürünlerinden oluşan bir tank karışımı, temas ürünlerine getirilen sınırlamalara tabidir.

Ayrıca göz önünde bulundurmamız gereken bir faktör, toprak aktivitesi ve kalıntı varlığıdır. Araştırmalar, toprakta aktif ürünlerin damlacık boyutuna göreceli olarak duyarsız olduğunu göstermiştir. Ancak toprak yüzeyine ulaşmak için bir çöp tabakasından geçmeleri gerekiyorsa, daha fazla uygulama hacmi en iyi araçtır.
Tabloda listelenen püskürtme nitelikleri, nozul üreticileri tarafından kataloglarında, web sitelerinde veya uygulamalarında tanımlananlardır . Wilger'in ayrıca kendi sahasında geleneksel VMD ölçümleri sunduğunu ve kullanıcıların gerekirse biraz daha spesifik olmalarını sağladığını unutmayın.