Herhangi bir püskürtme işlemi için gerekli olan filtreleme seviyesi, püskürtülen malzemelere ve rahatsızlık faktörüne bağlıdır: Yani, tıkalı nozullardan gelen üretkenlik kaybı ile durulama sırasında bunları ele almak için gereken çaba arasındaki denge.

Tank açıklığına (genellikle bir sepet), pompanın emme tarafına, her bir bölüm hattına ve nozulların arkasına pislik tutucu yerleştirme fırsatları vardır. Dördünün (özel veya saha operasyonları) tümünü kullanan bir operasyonu henüz görmemiş olsak da, emiş süzgeci ve hat süzgeçleri minimum düzeyde gereklidir.

Bu infografik, süzgeçlerin nasıl sınıflandırıldığını açıklıyor. Eski süzgeçlerin farklı bir renk kodu kullanabileceğinin farkında olun (örneğin 50 ağ eskiden kırmızıdı ​​- şimdi mavi).


Her filtreleme seviyesi giderek daha ince hale gelmeli ve meme süzgeçlerinin meme deliğinden biraz daha ince olmasıyla bitmelidir. Nozul katalogları, genellikle kullandığınız nozul için hangi süzgecin uygun olduğunu size söyleyecektir.

Operatörlerin neden nozul süzgeçleri kullanmadıklarını sorduğumuzda, yanıt ya " tıkandıkları için " ya da " Temizlenmesi gereken bir şey daha var " oluyor. Eğer nozül süzgeçleriniz tıkalıyorsa, bunun nedeni muhtemelen bir çalkalama veya hattın daha ilerisinde bir karıştırma sorunu olmasıdır. Püskürtme deseni zarar görmeye başlamadan çok şey halledebilirler… ama evet, iyi çalışmalarına devam edebilmeleri için onları düzenli olarak temizlemelisiniz.

Suyun herhangi bir süzgeçten geçirilmesi, genellikle daha sonra hasara yol açabilecek bir kirlenme kaynağı olan tıkaçları ve döküntüleri gideremez. Durulama sırasında çıkarılmaları ve fiziksel olarak fırçalanmaları gerekir. 

Hava püskürtmeli bir püskürtücü kullanıyorsanız, yarıklı (çok kolay tıkayan ağ değil) meme süzgeçleri kullanmalısınız. Tıkalı uçları önlemenin bariz faydasının ötesinde, süzgeç omzu, nozülün nozül gövdesine sıkı bir şekilde oturmasında rol oynar. Onsuz, sızıntıları önlemek için ek contalara ihtiyacınız olabilir. Bazı nozül süzgeç tasarımlarının bir nozül gövdesini tıkayabileceğini unutmayın. 


Temiz taşıyıcı su, sıvı formülasyonlar ve büyük nozullara sahip bir tarla püskürtücü kullanıyorsanız, asla nozul süzgeçlerine ihtiyacınız olmayabilir. Ancak, çok fazla kuru formülasyon kullanıyorsanız, çalkalama gücünüz yetersizse veya doldurma suyunuz bozulmamışsa (püskürtme tanklarında kurbağalar gördük), o zaman onları düşünebilirsiniz…