20 yıldır aldığım bir çağrı var. Bu hafta yine geldi. Birisinin iki küçük hava ile uyarılan uçlu bir twincap'ı var ve düşük su hacimli, genellikle 5 gpa, bazen daha az olan herbisitler ve mantar öldürücüler uyguluyorlar. Arıyorlar çünkü ne kadar rüzgar püskürtebileceklerini bilmek istiyorlar. 30 km / s uygun mu? Benim kutsamamı istiyorlar.

Daha fazlasını duymaya ihtiyacım yok. Bazı nozullar, tamamen üstün kapsama (inç kare başına daha fazla damlacık) sağladıkları ve bu gelişmiş kapsamın su hacimlerinin azaltılmasına izin verdiği gerekçesiyle satılmaktadır. Dahası iddia, su azaldığında, sprey konsantrasyonu artar ve tüm örme paketi çok daha hızlı ve daha iyi çalışır.

Bu düşünce tarzı, kendini püskürtmek kadar eskidir. Uygulayıcılar, üretkenliğin yanı sıra pestisit performansı da ararlar ve bu yaklaşım onlara her ikisini de verir. Taraftarlar müşterilerinin arzularını çok iyi bilirler ve ona satış yaparlar. "Bu ipuçlarını kullanın ve suyu azaltın. Bundan daha fazlası zaten kaçar. Daha iyi kaplama ve daha iyi performans elde edersiniz, daha fazla püskürtme yaparsınız. " Bu inandırıcı bir argüman. Sırrın içinde olmayan ve zaman ve su harcayan komşunuzdan avantaj sağlayın.

Neden onu kucaklamıyorum? Bir kaç neden var.

Birincisi, tüm hikayeyi anlatmıyor. Değişmez bir şekilde ikiz nozul kurulumunu içerir. İki nozül kullanın, daha fazla damlacık alın, değil mi? Bu doğru olsaydı, inan bana, beş kişilikleri savunurdum.

Gerçek şu ki, damlacık sayılarını değiştiren tek faktör damlacık boyutu (püskürtme kalitesi) ve su hacmidir. Aynı su hacminde daha fazla damlacık mı istiyorsunuz? Spreyi daha ince yapın. Püskürtme kalitesini korumak ve damlacıklar eklemek mi istiyorsunuz? Su ekleyin (püskürtme uçlarını değil).

Kapsamı aynı hacimde iyileştirmenin en kolay yolu, daha ince bir meme kullanmak veya püskürtme basıncını artırmaktır. Ne kadar ilerlediğinize bağlı olarak, spreyi daha ince yapabilir ve suyu kesebilir ve yine de inç kare başına daha fazla damlacık elde edebilirsiniz.

Kapsamı iyileştirmenin en zor yolu, bir twincap satın almak ve her biri yarı boyutta iki nozül satın almaktır. Doğru, herhangi bir meme tipi içinde, daha küçük boyutlu uçlar genellikle daha ince spreyler üretir. Ama neden iki ipucu ile uğraşalım? Daha pahalıdırlar ve daha fazla tıkarlar.

Birisi bana su hacmini değiştirmeden kapsamı nasıl iyileştirebileceğimi sorarsa, genellikle birkaç mil hızlanmalarını söylerim. Hız kontrolörü basıncı artıracak ve sprey daha ince hale gelecektir. Hızlanma mümkün değilse, bir boyut daha küçük nozul alın ve daha yüksek basınçta, aynı hızda çalıştırın. Veya nozulu ve hızı koruyun ve biraz gpa ekleyin, basınç artacaktır. İşte bu kadar kolay. İkizlere gerek yok.

İkinci olarak, ikiz nozul / düşük hacimli yaklaşım, herbisitler için ikiz nozulun değerini abartır. Erken sezondaki küçük bitkiler ve nispeten açık kanopiler, artı yüksek patlamalarımız ve seyahat hızlarımızla, ikiz uçlar kapsama alanına pek bir şey katmıyor. Damlacık boyutu ve su hacminin toplamı olarak kalır, bu aşamada açı önemli değildir. Depozito, çoğu zaman türbülans ve rüzgarla yapılır.

Üçüncüsü, düşük hacimli inananlar birkaç olası sorunu görmezden gelir. Drift büyüktür. Düşük hacimli, ince sprey operatörleri gergin komşularla çevrilidir. Sürüklenmenin kabul edilebilir derecede düşük olduğu günde daha az saatleri vardır. Ve rüzgarın 30 km / saat olduğu zamanlarda kesinlikle sahada bulunmamalıdırlar. Temel olarak, biraz rahatsızlar (en azından öyle olmalı) ve her gün daha az iş yapıyorlar.

Bir başka olası sorun da buharlaşmadır. Düşük hacimlerde uygulandığında bile çoğu sprey hala% 90 veya daha fazla sudur. Aynı hacimde su, daha küçük damlacıklar halinde atomize edildiğinde çok daha hızlı buharlaşır. Bunun iki ana dezavantajı vardır: Kanopiye giderken küçük damlacıklar buharlaşır ve sürüklenmeye daha yatkın hale gelir ve hiç çarpmayabilir. Etkilenenler kısa süre sonra buharlaşır. Araştırmalar, pestisit alımının kuru birikintilere göre ıslaktan daha iyi olduğunu göstermiştir.

Tüm Delta T (kuru ampul eksi ıslak hazneli sıcaklık) yüksek, buharlaştırma, pestisid performansını azaltır ya da çözücü yanığı yaratacak kadar güçlü olabilir. İnce spreyler durumu daha da kötüleştirir.

Küçük damlacıklardan buharlaşmayı kontrol etmek için yağlı yardımcı maddelerin kullanıldığını da duydum. Bu daha da tehlikeli olabilir. Küçük damlacıklar sürüklenir ve kuruyana kadar buharlaşma aslında bu sürüklenmenin etkisini azaltmada yardımcı olur. Nasıl? Küçük damlacıkların, kalıntılarının türbülanslı atmosfere yayılmasıyla yok olmasını sağlar. Yağlı yardımcı maddelerle, küçük damlacıklar etrafa yapışır ve güçlü kalır ve sürüklenme hasarı çok daha kötüdür.

Son olarak, uygulama muhtemelen etiket dışıdır. Su hacmi ve püskürtme kalitesi etiketi beyanları, iyi performans ve kabul edilebilir sapma riski sunmak için tasarlanmıştır. Etiketin bu kısmı genellikle biraz eski olsa da, bir şeyler ters gittiğinde üreticiden daha iyi destek sağlar.

Sıcak, kuru ve rüzgarlı koşullarda püskürtme yapıyorsanız, düşük hacimli, ince püskürtme yaklaşımı sorumsuzdur. En azından Kaba ila Çok Kaba, hatta bazı durumlarda daha kaba olmak üzere, düşük sürüklemeli spreylere izin vermek için yeterli su (7 ila 12 gpa) kullanın.

Ziraatbilimciler, bilimsel kanıtlara ve deneyime dayalı olarak ve mesleki etik kurallarına uygun olarak müşterileri için mümkün olan en iyi bilgileri sağlar. Bazen verdiğimiz haberler müşterinin duymak istediği şey değildir. Ama hepimizin çıkarlarını topluca temsil etmeliyiz. Bunu oldukça önemli buluyorum.