Püskürtme makinesi üreticileri, sapma yönetimi için tüm sorumluluğu püskürtme tabancasına devretmiştir. 

Püskürtücüler son 25 yılda çok değişti. Daha fazla tank kapasitesi, bom genişliği ve kendinden tahrikli ise beygir gücü ile daha büyük hale geldiler. Daha sofistike namlu kontrolü ve yönlendirme sistemleri ile daha rahat ve ergonomiktirler. Ancak her yıl tasarımlarında çok önemli bir eksiklik ortaya çıkıyor. Drift kontrolü.

Yukarıda açıklanan değişiklikler, üretkenliği artırmayı ve operatör yorgunluğuyla mücadele etmeyi amaçlamaktadır. Bugünün püskürtücüsü, her zamankinden daha fazla zemini kaplayabilir. Ancak, çiftlik boyutundaki büyüme ve arıtma sıklığının bir kombinasyonu yoluyla zemini kapama talebi, makine üretkenliğini geride bıraktı. Sonuç olarak, operatörler, yapılacaklar listesinde dönümler varken ve işi bitirmek için zamanları olmayan bir zaman açığı içinde kendilerini daha da ileriye götürüyorlar.

Sprey sürüklenmesi, pestisitlerin güvenli bir şekilde uygulanması için tek sınırlayıcı faktör olmaya devam etmektedir. Çok rüzgarlı havalarda veya ters dönmelerde püskürtme yapılamaz çünkü tüm tarım püskürtme uçları, atmosferdeki hareketi kontrol edilemeyen ince damlacıklar üretir. Bu, püskürtme başladığından beri bir sorundur.

Basitçe ifade etmek gerekirse, pestisitler yalnızca tek bir yere aittir ve bu da işlenmiş alan üzerindedir. Aplikatörlerin bunu gerçekleştirmek için daha kaba spreyler kullanmak, bomları indirmek, çok özel hava koşullarını seçmek ve benzeri gibi bazı araçları vardır. Ancak rüzgarlar kesintisiz olduğunda ve mahsuller ve zararlılar tedavi edilebilir aşamalardan hızla büyüdüğünde, bir uygulayıcı ne yapmalı? Yapabilecekleri tek bir şey var: standartlarını düşürmek. Ya tedaviyi kaçırın ve verim kaybına uğrayın ya da rüzgarda püskürtün ve kötü bir şey olmamasını umun.

Bu seçeneklerden hiçbiri kabul edilemez.

Kolay bir düzeltme yok. Püskürtme, sıkı sınırların olduğu bir oyundur. Tanktaki sprey sıvısı, hedefe doğru ilerleyebilecek ve oraya vardıklarında yeterli kapsama sağlayabilecek damlacıklar halinde atomize edilmelidir. Bu görevi yerine getirmek için toplam sıvı hacmi de pratik olmalıdır. Küresel tarım endüstrisi, geçtiğimiz 100 yıl içinde, yaklaşık 100 ila 200 L / ha, dönüm başına 10 ila 20 galon, mütevazı bir şekilde yer değiştirmeye direnecek kadar kaba olan spreylerle makul çalışma oranlarına izin veren denge alanı miktarı olduğunu belirlemiştir. rüzgarlar. Rüzgar daha fazla rüzgar alırsa ve daha kaba spreylere ihtiyacımız olursa, hedefler üzerinde kabul edilebilir bir damlacık yoğunluğu sağlamak için daha fazla su eklememiz gerekir. Ve tabii ki, damlacıkların bu hedeflere yapışması gerekiyor, bu yüzden ne kadar kaba püskürtebileceğimizin bir sınırı var.

Geçtiğimiz 20 yıl boyunca, düşük sürüklemeli nozuldan sürüklenme yönetiminde ağır kaldırmayı yapmasını istiyoruz ve bu bize iyi hizmet etti. Ancak direnç yönetimi için daha fazla temas eylem moduna geri dönüldüğünde, ürün performansı için iyi bir kapsama alanı sağlama ihtiyacı vardır.

AG'nin ihtiyacı olan şey, düşük sapmalı nozuldan daha iyi olan sapmayı azaltan bir teknolojidir. Pratik bir su hacmi sınırını koruyan ve bunu rüzgarlı koşullarda sürüklenmeye izin vermeden iyi pestisit etkinliği oluşturan ara sprey kaliteleriyle birleştiren bir teknolojiye ihtiyacımız var.

Bu teknolojilerin üç şeyden yalnızca birini yapması gerekir: (a) Sürüklenebilir damlacıkları hareket eden havaya fiziksel bir bariyerle maruz kalmaktan koruyun, (b) hızlarını artırarak sürüklenebilir damlacıkları daha az sürüklenmeye meyilli hale getirin veya (c) sürüklenebilir olanı ortadan kaldırın. tamamen damlacıklar.

Bazı seçeneklere bir göz atalım ve artılarını ve eksilerini keşfedelim.

Kalkanlar ve Koniler.   Boomu çevreleyen bir örtü ilk olarak 1950'lerde Birleşik Krallık'ta Dr. Walter Ripper tarafından önerilmiş ve inşa edilmiştir. Hiçbir zaman ticari olmasa da, "Nodrif" patlaması, 1980'lerde ve 1990'larda Batı Kanada'da hakim olan bütün bir endüstriye ilham verdi. Shrouding işe yaradı. Ag Canada'da yürütülen çalışmalarda, Flexi-Coil, Rogers Engineering, AgShield ve Brandt tarafından üretilen örtüler, sürüklenmeyi% 80'e kadar azalttı. Ancak 90'lı yıllarda örtüler, kısmen sorun oluşturdukları sıkıca katlanan asılı bomların ortaya çıkması nedeniyle, ancak aynı zamanda örtülerden kaynaklanan mahsul kontaminasyonu ve tıkaçlar durumunda yetersiz nozül görünürlüğü nedeniyle ortadan kalktı.


Hava kaynaklı düşük sürüklemeli nozulun ortaya çıkışı bir alternatif sundu, ancak kabalık pratik sınırına getirildi. Eksikliklerini gideren yeni tasarlanmış bir kefen versiyonu ne olacak? Willmar Fabrication, örneğin Redball Buffer Sprayer'ı yarattı. Sıralı mahsullerde kapüşonlu püskürtücüler görüyoruz. Ancak başka fikirler olabilir. KB Industries tarafından birkaç yıl önce tanıtılan PatternMaster adlı basit cihaz da bu yönde bir adımdı. Bunun üzerinde çalışmaya devam edelim.

Şekil 1: Bir zamanlar çayırlarda yaygın olan ve etkili olduğu kanıtlanmış (Brandt konileri, üstte) örtülü engeller, hala araştırma püskürtücülerinde (altta) kullanılmaktadır.

Air Assist.Küçük damlalar küçük oldukları için sürüklenmezler. Çok az kinetik enerjiye sahip oldukları için sürüklenirler ve kolayca rotadan saparlar. Hızlandırın ve bu sorun çözülür. Nozüle bir hava akımı eklemek tam da bunu yapabilir. Ayrıca, hava desteği, şu anda daha fazla su ilavesiyle çözmeye çalıştığımız bir sorun olan kanopi penetrasyonunu da arttırır. Yine, bu fikir yeni değil. Bir zamanlar dünyanın en büyük püskürtücü üreticisi olan Hardi, TwinForce bomu on yıllardır piyasada bulundurmaktadır. Bomun üzerine şişirilebilir bir çanta yerleştirilmiştir. Alt kısımdaki açıklıklar havayı aşağıya yönlendirir. Operatör, fan hızını kontrol etmek için kabindeki bir düğmeyi ve kombinasyon kanopiye ve seyir hızına uygun olana kadar ileri veya geri açı için başka bir düğmeyi çevirir. The SprayAir, Carseland dışında, AB (Miller tarafından satın alındı ve hala mevcut) daha az zarif bir versiyondu çünkü bazen ihtiyatlı olandan daha fazla hava gerektiren bir hava kesme atomizörü seçtiler. Yerden çok fazla hava sekmesi sürüklenme sorununu artırıyor. Hidrolik nozulun hava yardımı ile kullanılmasına izin veren Trident bomları, potansiyele sahip olmaya devam ediyor. Hava yastığı tipi hava destek sistemleri başka üreticilerden de temin edildi, ancak hiçbiri ticari olarak başarılı olamadı.


Şekil 2: Bu Hardi TwinForce gibi hava destekli bomlar küçük damlacıkları hızlandırarak sürüklenme potansiyellerini azaltır ve kanopi penetrasyonunu iyileştirir (Kaynak: Hardi Sprayers)
Düşük Bomlar . Boomlar ne kadar alçalabilir? Nozul aralığına ve fan açısına bağlıdır. Horsch, iyi bir bom paketi ile bunun bir seçenek olduğunu iddia ediyor. 10 ”aralık sunarlar ve geniş fan açıları ile 15” kadar düşük bomlar yine de iyi bir örtüşme sağlar. Bunu 18 mph'de kim deneyecek? Kanat spreyi, bomun geriye kıvrılmış plastik tabakalara dayandığı, fiziksel bir bariyer ve alçak bir yükseklik sağlayan ilginç bir tasarıma sahiptir.Şekil 3: Alçak bomlar sürüklenmeyi önemli ölçüde azaltabilir, ancak başarıları üstün denge ve yükseklik kontrolüne bağlıdır (Üst, Kaynak: Horsch Püskürtücüler; Alt, Kaynak: Kanat spreyi)
Twin Fluid Atomizer . Bu atomizer tipinde hem hava hem de sıvı aynı nozuldan dışarı atılır. Hava ve sıvı oranı, sıvı akış oranını ve atomizasyon derecesini belirler. İlk olarak Cleanacres tarafından Birleşik Krallık'ta Airtec olarak tanıtılan, Harry Combellack tarafından uzun yıllar Avustralya'da geliştirilen ve Hollandalı üretici Agrifac ile yeniden ortaya çıkan bu cihaz, çoğunlukla teoride en sevdiğim atomizörlerden biri oldu. Her nozuldan geçen az miktarda hava, ciddi hava desteği için yeterli değildir, ancak fikir iyidir ve belki de geliştirilebilir.
Elektrostatik . Drift kontrolü için unutun. Çekici kuvvet o kadar zayıftır ki kısa mesafelerde çok küçük damlacıklar için işe yarar. Düzgün çalışması için hava desteğine ihtiyacı var. 2. maddeye bakın.
Döner Atomizer. Bunlar, bugünlerde uçaklardaki öfke ve en büyük, su israf eden damlacıkları ortadan kaldıran ve hidrolik atomizörlerin ürettiği en küçük damlacıkların çoğunu azaltan daha tutarlı bir damlacık boyutu aralığı sunuyor. Bu özellikler güçlüdür ve temel soruna hitap eder: Küçük damlacıklar sürüklenirse, onları üretmeyelim. Gerçekte, döner atomizörler, esasen hava işinde su tasarrufu sağlamak için daha küçük damlacıklar üretmek için kullanılır, sürüklenme problemini gerçekten çözmez. 1970'lerde ve 80'lerde konsept, Ed Bals liderliğindeki Micron Corporation ve daha sonra oğlu Tom tarafından geliştirildi. Suyun ciddi bir sınırlama oluşturduğu kurak bölgelerde ormancılıkta ve elde yapılan uygulamalarda çok başarılı olmasına rağmen, bom püskürtmeye geçiş hiçbir zaman gerçekleşmedi.Şekil 4: Döner atomizörler daha büyük damlacıkları ortadan kaldırabilir ve en küçük olanları keskin bir şekilde azaltarak daha düzgün boyutlu bir dağılım (insert) bırakabilir. Su tasarrufu yapmak için hava taşıtlarında kullanılırlar, ancak sürüklenmeyi kontrol etmek için yer ekipmanında kullanılmazlar.
Yeni bir Atomizer . Bu benim Hail Mary'im. Tüm hidrolik nozullar çok çeşitli damlacık boyutları üretir ve bu bir sorundur. Son derece Kaba ve Ultra Kaba spreyler oluşturan saygıdeğer dikamba nozulları bile, ters dönerek sürüklenen bazı ince parçalar üretir. Ed Bals'ın sorunlu boyut aralıklarını ortadan kaldırmak için ortaya attığı fikir sağlam. Ancak döner atomizörün bom püskürtücüde uygulanması zordur. Basit bir genel tasarımı koruyan, dar ancak düşük damlacık boyutu aralığı üreten ve spreyi ait olduğu yere götürmek için onu biraz hava yardımı ile eşleştiren bir yenilik olabilir mi? Kesinlikle.


Şekil 5: Mevcut hidrolik atomizörler, çok çeşitli damlacık boyutları üretme eğilimindedir. Soldaki dağılım, önemli sapmalara neden olur (damlacıklar <150 um). Sağdaki, daha büyük damlacıkları (damlacıklar> 600 µm) israf eder. Merkez dağıtımdaki daha dar aralık, bu sorunlu bölgeleri önler ve spreyi etkili bir kısımda verir.
Çiftçiler için değer yaratmak için öncelikle çiftçilerin önceliklerini ve sorunlarını anlamanız gerekir. Püskürtme işini zamanında bitirmek, genellikle işi daha dar bir zaman dilimine sıkıştırmak anlamına gelir; yağmurlar arasında, öğleden sonraları rüzgarlar arasında ve aynı akşam ters dönmeler arasında, çok fazla çiy ile çok kuru arasında, çok erken ve çok geç arasında. Bu sorunları daha iyi ele almak, hem çevreyi hem de çiftlikteki stres seviyelerini korumak için mühendislik kaynaklarının tahsis edileceği günü sabırsızlıkla bekliyorum.