Doğru püskürtme zamanını seçmek zor olabilir. Bağırsaklarımız rüzgarlı havalarda ilaçlamanın yanlış olduğunu söylüyor. Uzmanlar, sakin olduğunda ilaçlamanın yanlış olduğunu söylüyor . Peki ne zaman püskürtebilirsin?

Müşterilerime her zaman biraz rüzgar püskürtmelerini tavsiye ettim çünkü birkaç avantajı var. Bunlardan en önemlisi, rüzgarın sprey bulutunu oldukça hızlı bir şekilde seyrelterek yukarı ve aşağı doğru yayılmasına yardımcı olmasıdır. Diğer bir avantaj, rüzgarların yönlerinde ve hızlarında makul ölçüde sabit olma eğiliminde olmalarıdır (veya en azından bu tahmin edilebilir), böylece rüzgar altı alanları tanımlanabilir ve potansiyel etkiler bilinebilir veya öngörülebilir. Hava güneşliyse yardımcı olur, çünkü bu, bulutun dağılımını daha da iyileştirir.

Önce “rüzgarlı” yı tanımlayalım. Klasik rüzgar ölçeği, deniz için tasarlanmış, ancak karada da kullanılan Beaufort Ölçeği'dir. Püskürtme için üst sınır muhtemelen Kuvvet 3 veya Kuvvet 4'tür ve üst limitler 20 - 25 km / s'dir. Beaufort Ölçeği bunlara "Hafif veya Orta Esintiler" adını verir (kasırgalar için endişe verici kelimeleri saklamak zorundaydılar) ve ölçek, rüzgarın bayraklara, yapraklara veya toza ne yaptığı gibi iyi görsel ipuçları sağlar.


Belli adımları izlerseniz havadar koşullarda püskürtme oldukça güvenli bir şekilde yapılabilir. Fikir, risklerin ne olduğunu anlamak ve bunları yönetmektir.

Temel taş, düşük sürüklemeli bir sprey kullanmak ve onu daha büyük damlacıklarla iyi sonuç verecek bir böcek ilacı ile eşleştirmektir. Ancak dikkate alınması gereken başka önemli hususlar da var. Aşağıda en çok düşünülmesi gereken altı şey var:

1.     Büyük damlacıkları kaldırabilecek bir herbisit seçin. Glifosat ürünleri, iri damlacıklara çok uygundur. Ancak glifosat genellikle karışımda, Grup 6, 14 ve 15'in üyelerinde temas aktif maddelerine sahiptir ve bunların, Grup 2 ve 4 karışımlarını içerenlere göre büyük damlacıklarla daha az iyi performans gösterme olasılığı daha düşüktür. Toprak aktivitesine sahip aktif maddeler ayrıca daha büyük damlacıklara karşı daha fazla toleransa sahiptir.

2.     Düşük sürüklemeli bir nozul kullanın ve onu üretici tarafından açıklandığı gibi Kaba ila Çok Kaba püskürtme kalitesi sağlayacak şekilde çalıştırın. Dicamba etiketleri, Aşırı Kaba ila Ultra Kaba spreyler gerektirir ve Enlist en azından Kaba gerektirir. Bunları elde etmek için yeni nozullar satın almanız gerekebilir. Yaklaşık 50 - 60 psi'de çalıştırılan düşük basınçlı havayla indüklenen nozullar genellikle çok düşük sürüklenmeye neden olur, ancak daha düşük sürüklenme modelleri mevcuttur. Daha ince bir spreye ihtiyacınız varsa, ya basıncı artırarak ya da daha ince bir uca geçerek üretin. Temas modları için bunu hava düzeldiğinde yapın.

3.     Bomunuzu düşük tutun. Düşük sürüklemeli spreyler için, bitişik kalıbın ortasına püskürtmek için bir nozul modelinin kenarı için en az% 100 örtüşmeye ihtiyacınız vardır. Başka bir deyişle, püskürtme kalıbı, hedef yükseklikte nozul aralığınızın iki katı genişliğinde olmalıdır. Çoğu nozul için, bu üst üste binmeyi sağlamak için 20 inç'e yakın bir bom yüksekliği yeterlidir. Bu, kendinden tahrikli püskürtücülerdeki askıya alınmış bomlardan gelen mevcut standartlara göre oldukça düşüktür, bu nedenle iyi bir model için çok düşük olmak, yalnızca bom salınımından kaynaklanacaktır.

4.     Makul ölçüde yavaş seyahat hızlarını koruyun. Bunlar, püskürtme bomunun arkasında asılı kalan ince damlacıkların miktarını azaltır ve ayrıca alçak bomları daha pratik hale getirir.

5.     Rüzgarın ne olduğunu ve ona neyin zarar verdiğini bilin. İşlem yaptığınız parselin her tarafındaki alanları inceleyin. Seçme şansınız olduğunda, su, koruma kemerleri, meralar, insanlar vb. Gibi hassas alanları rüzgar yönünde olan tarlaları püskürtmekten kaçının. Bu alanların rüzgara karşı gelmesini engelleyemiyorsanız, tampon bölge kısıtlamalarına uyduğunuzdan emin olun. etiket. Bunlar ayrıca ürünün suda veya karada veya her ikisinde de zarar verebileceği konusunda size bir fikir verecektir.

6.     Bırakın hava size yardım etsin.

1.     Mümkünse rüzgarı yandan alın. Doğrudan rüzgara doğru gitmek çok fazla ekstra sürüklenme yaratır.

2.     Seçeneğin varsa güneş parladığında püskürt. Sabah erken, akşam geç saatlerde veya bulutlu günler, sürüklenmenin hareket ettiği mesafeyi artırır . Güneşli olduğunda sürüklenme bulutu hızla dağılır ve daha az hasara neden olur.

Eğer sürüklenmenin kaçınılmaz olduğunu ve birilerinin bundan etkilenebileceğini düşünüyorsanız, önce bu insanlarla konuşun. Yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir.