Darbe Genişliği Modülasyonu (PWM) için Bir Memeyi Boyutlandırma

PWM popülerlik kazanıyor ve sistemleri için nozül seçimleri yapması gereken ilk kez kullananların sayısı giderek artıyor. Bunun hakkında burada , burada ve burada yazdık .

PWM'nin püskürme basıncını, nozül akışını kontrol etmenin birincil yolu olarak darbeli bir solenoidin Görev Döngüsü (DC) ile değiştirdiğini hatırlayın. Görev Döngüsü, solenoidin açık olduğu sürenin oranı olarak tanımlanır ve düşük frekanslı sistemler için DC, akış hızı ile aşağı yukarı doğrusal olarak ilişkilidir.

PWM nozul seçiminin ilk kuralı, ortalama hareket hızları altında sistemin görev döngüsünü% 60 ile 80 arasında görmek istediğimizi anlamaktır. Bu, meme solenoidinin yaklaşık 2/3 oranında açık olduğu anlamına gelir. Bu değer aynı zamanda akış hızını nozülün tam kapasitesinin bir oranı olarak tanımlar.

Bu 2/3 görev döngüsü kuralının nedeni, PWM'nin dört temel özelliğini etkinleştirmektir:

1.Bom hızına göre dış nozulların akışını% 20 ila 40 artırmasına ve iç nozulların akışı yaklaşık üç kat azaltmasına olanak tanıyan dönüş telafisi için idealdir.

2.Hız esnekliğine izin vererek bir miktar ek hız sağlar, ancak daha da önemlisi, püskürtme basıncında bir değişiklik olmaksızın koşullar gerektirdiğinde düşük hızlar.

3.Sprey kalitesinin hız değişikliği gerektirmeden ayarlanabilmesi için basınç değişikliklerini dengeler. Daha az basınç, nozül akışını azaltır ve buna göre DC geri kazanımlarını artırır.

4. Aerodinamik uyanışlarında (bazı PWM sistemlerinde mevcuttur) azaltılmış birikimi ele almak için, belki tekerleklerin arkasında, belirli nozüllerin özelleştirilmiş daha yüksek akışlarına izin verir.

Doğru nozül boyutunu seçmek için en iyi araç Wilger's Tip Wizard'dır . Bu site, istediğiniz ortalama hızı sorar (buna "Maksimum Püskürtme Hızı" adını vermesine rağmen) ve bir dizi nozul boyutu çözümü ve basıncı için beklenen DC'yi bildirir. Ayrıca maksimum ve minimum seyir hızlarını ve püskürtme kalitesi gibi diğer faydalı bilgileri de rapor eder.


Wilger nozullar için tasarlanmış olsa da, sitenin boyutlandırma özelliği tüm nozul markaları için çalışır. Kullanıcıya, solenoid boyunca belgelenmiş basınç düşüşünü hesaplamak için hangi PWM sistemine sahip olduklarını sorar.


Siteye erişiminiz yoksa, basit bir kalibrasyon çizelgesi yine de basit bir numara ile çalışabilir. İstenilen su hacmini belirlemek için en üst sırayı kullandığımızı hatırlayın ve tablonun iç değerleri burada açıklandığı gibi hızlardır .
Aşağıda, PWM olmadan 15 mil / saat hızda 10 gpa uygulamak isteyen biri için iki çözüm bulunmaktadır. Doğru seçim, gerekli püskürtme kalitesini üretmek için gereken basınca bağlıdır.


Aynı 10 US gpa'yı PWM kullanarak uygulamak istiyorsanız, doğru DC'yi sunan daha büyük bir hacim için çözmeniz yeterlidir. Örneğin, 13 gpa seçmek, 3 gpa veya% 30 oranında fazla uygulanacaktır. PWM sistemi, 100-30 =% 70 DC'de çalışarak ayarlanır. Grafik 13 gpa sunmuyorsa, aşağıda yaptığımız gibi 14 gpa değerine yakın gidin:

Şimdi aynı hedef hız olan 15 mph için çözün. Çözüm% 60 DC'de çalışacaktır. Yine, birden fazla seçenek vardır ve bu, gereken püskürtme basıncına bağlı olacaktır.

Herhangi bir su hacmi için özelleştirilebilen ABD veya metrik birimlerde bir şablon geliştirdik. İşte 13 gpa eklenen aynı grafik:

Saatte 15 mil hızda 10 gpa için en iyi çözüm 50 psi'de 06 boyutlu nozüldür. Bu taşa kazınmış değil. PWM ile ilgili güzel şeylerden biri, doğal bir esnekliğe sahip olmasıdır. Doğru püskürtme kalitesini elde etmek için nozul basıncını öncelik haline getirin. Ortaya çıkan DC'nin% 65 veya% 80 olması gerçekten önemli değil, sistem yine de iyi çalışacaktır. Sizi% 50'nin altına veya% 90'ın üzerine çıkaran aşırılıklardan kaçının, bunlar sistemin yeteneklerini sınırlayacaktır.
Çalışma sayfası indirilebilir burada . Mavi hücreleri doldurarak herhangi bir su hacmini veya nozul aralığını kaldırabilir. Dosyadaki iki ek çalışma sayfası işlemi otomatikleştirir, sadece istenen uygulama hacmini, ilerleme hızını ve nozül aralığını (sarı hücreler) girin ve optimum iş döngüsü aralığını sunan çözüm açık yeşil renkle vurgulanacaktır.