Rüzgar:

Rüzgarlıysa küçük damlacıkların sürüklenebileceğini ve rüzgar ne kadar fazlaysa o kadar kötü olduğunu herkes bilir. Ama hikayenin tamamı bu kadar değil. Rüzgar ve etkisi konusundaki anlayışımızı nasıl geliştirebileceğimiz aşağıda açıklanmıştır.

Rüzgar tahmininin ötesine bakın. Rüzgar tahminleri için bir veya iki gün ileriye bakmak standart bir uygulamadır. Rüzgar hızı ve yönü, planlanan püskürtme işimiz için her an kabul edilebilir, ancak bunun değişeceğini biliyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için Windfinder, Ventusky veya Windy gibi rüzgar hızı sitelerini düşünün. Bu hizmetler, kullanıcıların daha iyi planlama için rüzgar hızı ve yönündeki değişiklikleri tahmin etmesine olanak tanıyan harika bir görsel arayüzde zaman içindeki eğilimleri gösterir. Onlar tahminleri olmasa da kendi başına , daha büyük bir bölge üzerinde rüzgar desenleri görselleştirmek doğru geliyor ne anlama daha iyi tanır.

Şekil 1: Windy.com gibi siteler, mevcut ve gelecekteki rüzgar koşullarının güçlü görselleştirmelerini sunar.

Rüzgarı müttefik olarak kullanın. Rüzgarın sprey sürüklenmesini olumsuz etkilediğini düşünmeye koşullandık. Ne kadar az olursa o kadar iyi. Evet, damlacık yer değiştirmesi rüzgar hızıyla birlikte artar. Ancak "yalnızca negatif" perspektifi, genellikle sıcaklık dönüşümü sırasında meydana gelen rüzgarsız koşullarla ilişkili tehlikeler ışığında yeniden değerlendirilmektedir (aşağıdaki "Sıcaklık" bölümüne bakın). Aslında rüzgar, sakin koşullara göre birkaç avantaj sağlar:

1.Yönlü kesinlik. Hassas bölgeleri rüzgara çevirme riskini değerlendirebiliriz. Bu, sakin koşullarda mümkün değildir çünkü tersine çevrilmiş hava akışı araziyi takip edebilir ve ters dönmeler dağıldıkça, ilk günlük rüzgarlar değiştirilebilir ve yönleri tahmin edilemez olabilir.
2.Türbülans. Rüzgar, spreylerin birikmesine ve dağılmasına yardımcı olan mekanik türbülans yaratır. Bu etkilerin her ikisi de değerlidir. Sakin bir ortamda, bu tür çalkantılı girdaplar yoktur.
3.Düşük kayma seçenekleri. Rüzgarlıysa cevap verme seçeneklerimiz var. Bomu indirebilir veya püskürtme basıncını düşürebiliriz. Bir sonraki tankı daha yüksek su hacminde karıştırarak ya daha büyük bir nozülü zorlayabiliriz (aynı model nozülün daha büyük akış hızları genellikle daha kaba spreyler üretir) ya da daha yavaş hareket hızları sağlar. Tüm bu uygulamalar rüzgarlı havalarda kaymayı azaltır. Buna karşılık, ters çevirme koşulları sırasında riski azaltmak için hiçbir şey (püskürtme dışında) yapılamaz. Bunun nedeni, düşük akıntılı spreyin bile oyalanmaları durumunda hasara neden olacak kadar ince damlacıklar içermesidir.
Rüzgar hızınızı bilin. Rüzgar hızı ölçümü için uluslararası standart, zemin seviyesinin 10 m üzerindedir. 25 km / sa rüzgar hızları bildirildiğinde, bunlar bomun bulunduğu 1 m yükseklik değil, 10 m'dir. Atmosferin zemine en yakın kısmı olan yüzey sınır tabakası içinde rüzgar hızları tipik olarak kanopinin üzerindeki yüksekliğin doğal logaritmasıyla doğrusal olarak artar. Bu çizginin eğimi, atmosferik stabiliteye ve pürüzlülük uzunluğuna bağlıdır. Yere çok yakın, rüzgar hızı sıfıra ulaşır ve bu yükseklik, çevredeki arazinin engebeliğinin bir fonksiyonudur.

Genel bir kural olarak, kısa bir mahsul gölgelik üzerinde, yerden 1 m yüksekte rüzgar hızının 10 m'deki hızın yaklaşık 0.67 katı olmasını bekleyin. Bu nedenle, hava durumu 25 km / s bildirirse, bom yüksekliğindeki gerçek rüzgar hızı 17 km / saate yakındır. Meteoroloji istasyonlarının çok uzakta olabileceğini ve yerel koşulların değişeceğini unutmayın. Yerel rüzgar hızınızı ve yönünüzü daima kendi meteoroloji istasyonunuzla veya el cihazınızla ölçün ve bir kayıt tutun.

Şekil 2 : Üç engebeli koşul için rüzgar hızı ve yüksekliğinin ilişkisi (Kaynak: Oke ve diğerleri, 2017)

Şekil 3: Elde taşınan rüzgar ölçerler veya meteoroloji istasyonları, püskürtme işleminin ve kayıt tutmanın önemli bir parçasıdır.

Rüzgar ve Hareket Modu. Daha kalın spreyler, rüzgarlı koşullarda sürüklenmeyi azaltmanın yaygın bir yoludur. Ancak bazı etki biçimleri, daha kaba spreyler için pek uygun değildir. Püskürtme işlerimizi, püskürtme kalitesi toleransına karşılık gelecek şekilde gün boyunca planlayabiliriz. En iyi spreyleri gerektiren ürünleri (temas ürünleri, çimenli herbisitler, böcek öldürücüler) en iyi koşullarda uygulayın ve daha kalın spreyleri (sistemik ürünler, geniş yapraklı hedefler) daha az belirli koşullar için tolere eden spreyleri günün ilerleyen saatlerinde saklayın. Veya rüzgar yönündeki kenarları daha iyi koşullarda hassas bir mahsulü sınırlayan tarlaları işleyin. İşte sprey kalitesi ve herbisit etki şekli için kaba bir kılavuz .
Sıcaklık
Rüzgar gibi, hava sıcaklığı da ilk bakışta göründüğünden daha karmaşıktır. İşte dikkate alınması gereken diğer bazı hususlar:
Sıcaklık değişimlerini anlayın. Sıcaklık önemlidir. Ama püskürtme söz konusu sıcaklığın belki de en önemli yönü sıcaklığı değil , kendi başına , ama nasıl yüksekliği ile değişir. Yüksekliğe göre sıcaklık değişimi, tehlikeli sıcaklık dönüşümlerini tanımlamak için kullanılır.

Sıcaklık profillerinin nasıl çalıştığı aşağıda açıklanmıştır (Hızlı Püskürtücüler 101 genel görünümü için, burada , en iyi ayrıntılı açıklama için (NDSU) burada ): Atmosferik basınç nedeniyle, her zaman yükseklikte hafif bir sıcaklık düşüşü vardır, 100 m'de yaklaşık 1ºC kuru adyabatik gecikme oranı). Bu sıcaklık profili "nötr" bir atmosferi tanımlar, yani termal etki yoktur.

Güneşli olduğunda, güneş radyasyonu dünyayı ısıtır ve bu da yakınındaki havayı ısıtır. Sonuç olarak, yükseklik ile soğutma hızı adyabatik gecikme hızından daha büyüktür ve hava parsellerini aktif olarak karıştıran termal türbülans (sıcak hava yükselmesi, soğuk hava düşmesi) ile karakterize edilen "kararsız" koşullara sahibiz. Termal türbülans, sprey damlacıkları dahil havadaki her şeyi dağıtmada çok iyidir.

Güneş radyasyonu düşük olduğunda veya olmadığında, dünya ve yakınındaki hava da soğur. Sonuç olarak, hava sıcaklığı yükseldikçe yükselir. Hava parselleri artık yukarı veya aşağı hareket etmiyor, aslında yer değiştirdiklerinde orijinal konumlarına geri dönüyorlar. Bu, aynı zamanda inversiyon olarak da adlandırılan "sabit" bir atmosfer ile sonuçlanır.

Tersine çevirmeler tehlikelidir çünkü çok düşük dağılımla ilişkilendirilirler ve bir sprey bulutu konsantre kalır ve yer sisi gibi uzun süre yerde kalabilir.

Çoğu hava durumu hizmeti, ters dönmeleri aktif olarak ölçmez. Bunun yerine, varlıkları ipuçlarıyla anlaşılmalıdır. Örneğin, inversiyonlar:
(a) esas olarak güneş radyasyonu düşük olduğunda, akşamın erken saatlerinden gece boyunca ve sabahın erken saatlerine kadar meydana gelir;
(b) toprakların daha fazla soğuduğu açık gecelerde daha olasıdır;
(c) yer sisi olduğunda veya toz asıldığında, yavaş hareket ettiğinde görülebilir;
(d) ayrıca çiğlenmeye neden olan düşük zemin sıcaklıklarıyla ilişkilidir. 
Missouri'deki inversiyon ile ilgili son bulgular, Missouri Üniversitesi'nde Uzatma Ot Uzmanı Dr. Mandy Bish tarafından bu mükemmel web seminerinde özetlendi . Çalışmaları, ters dönmelerin gün batımından saatler önce başlayabileceğini, mevcudiyetinin ve süresinin topografya ve rüzgâr siperi gibi yerel koşullara bağlı olduğunu ve rüzgar hızının olmaması gibi ters dönme belirtilerinin tanınmasının doğru yerel değerlendirmeler için önemli olduğunu gösterdi.

Şekil 4: Avustralya'da sabah yer sisi (resim yazara verilmiştir).


Varsa Mezonetleri kullanın. Mezonetler, hava durumu istasyonları ağlarıdır ve değerli bilgiler ekleyebilirler. Örneğin, Kuzey Dakota, diğer şeylerin yanı sıra sıcaklık değişimlerini ölçen ve raporlayan yaklaşık 130 hava istasyonundan oluşan geniş bir ağa sahiptir. NDAWN ndawn.ndsu.nodak.edu ), 3 m ve 1 m'deki sıcaklıkları rapor eder ve belirli bir yerde geliştikçe sıcaklık değişimi uyarıları verir. NDAWN bilgileri bir uygulama olarak mevcuttur. Kuzey Dakota, halka açık bir mezonete sahip olan tek yer değil, bölgenizde nelerin mevcut olduğunu kontrol edin. Eklenen bilgiler abone olmaya değer.
Ürünün uçuculuğunu bilin. Bazı pestisit aktif içerikleri uçucudur. Bu, uygulama sırasında ve sonrasında ıslak veya kuru bir tortudan buharlaşabilecekleri anlamına gelir (daha fazlası burada). Dikamba önemli bir örnektir, ancak trifluralin ve ethalfluralin, 2,4-D ve MCPA ester ve klomazon gibi başkaları da vardır. Formülasyon uçuculuğu etkileyebilir ve 2,4-D'nin daha düşük uçucu esterlerinin ve daha iyi dikamba tuzlarının kullanılması yardımcı olmuştur. Klomazon problemini azaltmak için mikrokapsülleme kullanılmıştır. Uçuculuk, yüzey sıcaklığından büyük ölçüde etkilenir ve uçucu ürünler, sıcak günlerde veya uygulamanın ardından sıcak günler öngörüldüğünde püskürtmemelidir. Uçucu ürünlerin, uygulamadan birkaç gün sonra kuru tortulardan buharlaştığı ve buharlarının ters dönme koşulları altında hareket ederek yaygın hasara neden olduğu bulunmuştur.

Güneş
Güneş püskürtmede büyük rol oynar. Bitkilerin aktif büyümesi, herbisit translokasyonunun yanı sıra fotosistemdeki veya amino asit veya yağ asidi sentezindeki aktiviteyi geliştirir. Herbisitlerin aktivitesinin bu nedenle güneşli koşullar altında geliştiği gösterilmiştir.
Bazı herbisitler, özellikle dikuat (Reglone), güneşli havalarda çok hızlı etki eder ve bulutlu veya düşük ışık koşullarında püskürtülerek daha iyi performans elde edilebilir. Fotosentez eksikliği, ürün doku nekrozuna neden olmadan önce bir miktar pasif translokasyona izin verir.
Güneşli koşullar ayrıca daha önce bahsettiğimiz termal türbülansı artırır, bu da sabah ters dönmelerini yakmak için yararlıdır. Ancak genellikle güneşli bir günü takip eden şey, güneş batarken ve açık gökyüzü dünyanın hızlı soğumasını kolaylaştırırken güçlü bir tersine dönmedir. Bulutlu akşamın biraz ilerleyen saatlerinde püskürtmek mümkün olacaktır.

Nem
Püskürtme hacminin yaklaşık% 99'u sudan oluştuğundan, bu suyun buharlaşması damlacık davranışı üzerinde güçlü etkilere sahip olabilir. Damlacıklar, nozülden çıkar çıkmaz buharlaşmaya başlar ve uçuş halindeyken küçülür ve sürüklenmeye daha yatkın hale gelir. Daha yüksek bomlar ve daha ince spreyler damlacıkların uçuş süresini artırır ve bu da buharlaşmaya karşı hassasiyeti artırır.
Havadaki en yaygın su ölçüsü bağıl nemdir (RH). Yine de bağıl nem tüm hikayeyi anlatmaz çünkü farklı sıcaklıklarda aynı bağıl nem, iki farklı su buharlaşma oranına neden olur. Daha iyi bir ölçü ıslak hazne çökmesidir. Islak hazne depresyonu, kuru hazne ile ıslak hazne termometresi tarafından bildirilen sıcaklık farkı olarak tanımlanır. Yaş termometre depresyonu son zamanlarda Avustralya'da " Delta T " olarak tanımlanmıştır. Delta T değeri doğrudan su buharlaşmasıyla ilgilidir ve püskürtme için kabul edilebilir değerleri gösteren grafikler yayınlanmıştır. > 10 ºC'lik bir Delta T çok yüksek kabul edilir.

Şekil 5: Yaş termometre depresyonu olarak da bilinen Delta T, su buharlaşma oranının bir göstergesini sağlar.

Bir yaprak üzerinde biriktikten sonra, damlacıklar saniyeler içinde kuruyana kadar buharlaşabilir ve bu da alımı azaltabilir. Bir çalışmada, her ikisi de çok kuru koşullar altında normal boyutlu bir spreyde ve ayrıca ince bir sis olarak yabani otlara Grup 2 herbisit uygulandı. Normal olarak uygulanan üründen farklı olarak, ince buğulanmış herbisit, hızlı kuruması nedeniyle yabani otlar üzerinde hiçbir etkiye sahip değildi. İlginç bir şekilde bitkiler nemli bir ortama yerleştirildiğinde ürün yeniden çalışmaya başladı.
Yüksek nem de bir uygulamaya karşı çalışabilir. Sıcaklık dönüşümü sırasında nem genellikle yüksek olduğundan, damlacıklar hassas arazide oyalanırken ve sürüklenirken güçlü kalırlar. Buharlaşsalar ve etkinliklerini yitirseler daha iyi olurdu.
Düşük su hacimleri ve ince spreylerin bazı savunucuları, yağlı formülasyonlar veya yardımcı maddelerin buharlaşmayı önlediğini ileri sürmüşlerdir. Bu aslında yavaş buharlaşma olabilirken, aynı zamanda birçok küçük damlacıkların uzun süre havada kaldığı ve karşılaşabilecekleri herhangi bir hedef üzerinde yüksek aktiviteyle birlikte tehlikeli bir durum yaratır. Sonuç olarak: Düşük hacimlere yağlı yardımcı maddeler püskürtmeyin .

Mükemmel Gün
İdeal sprey gününün güneşli olduğunu, güneşin doğuşundan birkaç saat sonra çiy çoğunlukla yandıktan sonra başladığını ve hassas bölgelerden uzakta tutarlı rüzgarlar olduğunu biliyoruz. Sakin koşullar ters dönmenin başlangıcına işaret etmeden önce, ilaçlama gün batımından çok önce bitmelidir.
Ama o gün hiç olmadığında ne yapmalı? Çoğu zaman, şiddetli rüzgarlar her gün devam eder ve gece ilaçlama tek alternatiftir. Bu durumda, olası hasarı en aza indirmek için elinizden geleni yapın. Rüzgar yönündeki alanları araştırın. Bulutlu gökyüzü ters dönmeleri bastırır. Gelen hava sistemleri genellikle tutarlı rüzgarlarla ilişkilendirilir ve bunlar ters dönme riskini azaltabilir. Sürüklenme olasılığı varsa, daha fazla su uygulayın ve bunu en aza indirmek için emrinizdeki daha kalın nozulları kullanın. Ve üretkenlik bir kez daha kar payı ödeyecek ve koşullar daha iyi olduğunda işinizin daha büyük bir bölümünü yapmanıza olanak tanıyacak.